#qbj1yd | 4 tabanlı az pişmiş parti

buyrunbeni̇m profil resmi
@buyrunbeni̇m   ~ 10 ay önce
0

 bu günlerde ali babacan ve abdullah gülün kuracağı partinin 4 tabanlı olacağı söyleniyor.
şöyle bi şey varki siparişle kurulan siyasi taban, siparişi verenin  keyfine göre olur. organik olmaz. özal döneminde oldu diye düşünen siyasetten ve sosyolojiden bi halt anlamıyordur. 1983 özal dönemindeki şartlar ile şimdiki şartlar bir değil. özal döneminde önemli siyasi isimlerin hepsi siyasi yasaklıydı ve özalın karşısında rakip yoktu. rakipsiz çıkan özalı fıstık yeşili hariç her renge boyayıp herkese hitap edecek halde servis ettiler. böylece ortaya özal dönemi çıktı.

buyrunbeni̇m profil resmi
@buyrunbeni̇m   ~ 10 ay önce
0

rahmetli ecevit'in, demirel'in ve erbakan'ın siyasi yasakla saf dışı edildiği, 80 darbesi sürecinde ülkenin kamplaştırılıp siyasi figürlerinin linç edildiği bi ortamda özal projesi dipsiz kuyudan çıkış ipi olarak ülkeye servis edildi. bu servisi hazırlayan şef! ortadaki açığı kapatabilmek adına 4 taban süslemesi ile eserini sundu. eskiler bi düşünün. o zman özalın rakipleri kimdi? nejdet calp ve turgut sunalp. ve birde seçimden men edilen erdal inönü

yani özal'ın iktidar olması için tüm şartlar hazır halde önüne sunulmuştu

buyrunbeni̇m profil resmi
@buyrunbeni̇m   ~ 10 ay önce
0

şimdi bi düşünün; 83 seçimlerinde özalın rakipleri nejdet calp ve turgut sunalp değilde süleyman demirel, bülent ecevit ve necmettin erbakan olsa ne olurdu.

böyle olsaydı özalın bırak seçim kazanmayı ortada adı bile anılmazdı. çaresiz ve seçeneksiz halka karşı 1983 te iktidar 4 tabanlı süslemesi ile özal'ın kucağına verildi. 

yani uzun lafın özeti 2019 şartları ile 1983 şartları aynı değil. 4 tabanlı parti tutmaz

dayı profil resmi
@dayı   ~ 10 ay önce
0

siyasette taban  tabiki çok önemli. çocukluğumdan hatırlarım. rahmetli erbakan siyasette yükselmesini hep kadayıfın altı kızarmaya başladı benzetmesi ile konuşurdu. en son 1994 de şerbeti de döktü fakat kadayıf başkalarına yar oldu. yapay tabanın tutmayacağı gibi, tabanına hakim değilsen o da kar etmiyor. 

rosetta profil resmi
@rosetta   ~ 10 ay önce
0

akp içerisinde bu adamları çok seven bir kitle var bunu yabana atmamak lazım. keza erdoğan'ın ümmeti bölmeyin çağrısı bunu kanıtlar nitelikte. akp kurulacak bu parti neticesinde çoook kan kaybedecek.. 

Yorum yazmak için giriş yap veya kayıt ol.